Jak założyć kartę dużej rodziny: Praktyczny przewodnik krok po kroku

Karta Dużej Rodziny to doskonałe narzędzie, które oferuje liczne korzyści i zniżki dla rodzin wielodzietnych. Jeżeli należysz do takiej rodziny i chciałbyś skorzystać z tych udogodnień, ten praktyczny przewodnik krok po kroku pomoże Ci w założeniu karty. Oto, co musisz zrobić, aby cieszyć się jej zaletami!

Krok 1: Sprawdź, czy twoja rodzina kwalifikuje się do programu

Zanim zaczniesz myśleć jak założyć kartę dużej rodziny, warto sprawdzić, czy w ogóle twoja rodzina kwalifikuje się do tego programu. Otóż, aby móc skorzystać z korzyści płynących z Karty Dużej Rodziny, musisz należeć do rodziny, która ma co najmniej troje dzieci. Możecie się kwalifikować zarówno rodziny zastępcze, jak i biologiczne. Jeśli spełniacie ten warunek, możecie przejść do kolejnych kroków!

Krok 2: Zebranie niezbędnych dokumentów

Teraz, gdy już wiesz, że możesz ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny, czas na zebranie odpowiednich dokumentów. Będziesz potrzebować m.in.:

1. Podania o wydanie Karty Dużej Rodziny – możesz je pobrać ze strony internetowej swojego urzędu miasta/gminy lub udać się po nie osobiście.
2. Zdjęcia tego rodzaju jak do dowodu osobistego – dla każdego z rodziców/opiekunów prawnych oraz dzieci, które mają ukończone 13. rok życia.
3. Aktów urodzenia dzieci – kserokopie, które zweryfikuje urzędnik mając oryginały.
4. Doświadczenia zastępczego rodzicielstwa – jeśli należycie do rodziny zastępczej, będziecie musieli dostarczyć stosowny dokument potwierdzający ten fakt.
5. Inne dowody na pokrewieństwo – mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty w zależności od sytuacji, np. dokumentacja adopcyjna.

Krok 3: Wypełnienie wniosku o Kartę Dużej Rodziny

Następnym krokiem będzie wypełnienie i złożenie wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny, który składa się z części A i B. Część A jest przeznaczona dla rodziców lub opiekunów prawnych, a część B – dla wszystkich dzieci, które mają ukończone 13 lat.

W części A powinna znaleźć się informacja o:

1. Imieniu, nazwisku, dacie urodzenia i numerze pesel rodzica/opiekuna prawnego.
2. Adresie zamieszkania.
3. Imieniu, nazwisku, dacie urodzenia, numerze pesel oraz szkołach, do których uczęszczają dzieci.

W części B powinna znaleźć się informacja o:

1. Imieniu, nazwisku, dacie urodzenia i numerze pesel dziecka.
2. Adresie zamieszkania.
3. Szkole, do której uczęszcza dziecko.

Krok 4: Złożenie wniosku w Urzędzie Miasta/Gminy

Teraz, gdy masz już wszystkie niezbędne dokumenty oraz wypełniony wniosek, należy udać się do urzędu miasta lub gminy, by złożyć wniosek. Pamiętaj o zabraniu ze sobą wszystkich oryginałów, gdyż urzędnik będzie musiał je zweryfikować.

Krok 5: Oczekiwanie na wydanie Karty Dużej Rodziny

Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na wydanie Karty Dużej Rodziny. Jeśli wszystko zostanie załatwione prawidłowo, otrzymasz ją w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. W przypadku niecelności istnieje możliwość, że urząd poprosi o dodatkowe dokumenty.

Mając już Kartę Dużej Rodziny, będziecie mogli cieszyć się zniżkami oraz innymi przywilejami, jakie oferuje ten program. Najważniejsze, aby sumiennie wszyscy w rodzinie korzystali z udogodnień płynących z posiadania karty.

Podsumowując – kluczowe kroki do założenia Karty Dużej Rodziny

Planując założyć Kartę Dużej Rodziny, przede wszystkim sprawdź, czy Twoja rodzina spełnia warunki programu – co najmniej troje dzieci. Potrzebne do tego dokumenty to podanie o wydanie karty, zdjęcia rodziców i dzieci powyżej 13. roku życia, akt urodzenia dzieci oraz ewentualne dodatkowe dowody pokrewieństwa. Wniosek składa się w dwóch częściach: A – dla rodziców/opiekunów prawnych i B – dla dzieci powyżej 13 lat. Następnie złóż wniosek i dokumenty w Urzędzie Miasta lub Gminy i oczekuj na otrzymanie Karty Dużej Rodziny w ciągu 30 dni. Pamiętaj, aby korzystać z przywilejów, które karta przynosi!

Total
0
Shares
Prev
Laremid i inne preparaty – jak stosować, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem

Laremid i inne preparaty – jak stosować, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem

W dzisiejszych czasach mnogość dostępnych suplementów diety i leków może

Next
Odzyskiwanie żony po zdradzie: Poradnik dla małżeństw

Odzyskiwanie żony po zdradzie: Poradnik dla małżeństw

Zdrada małżeńska to trudne i często traumatyczne doświadczenie dla każdego z

Inne, polecane artykuły w serwisie